Naše okolie
Duchonka leží 18 km severozápadne od okresného mesta Topoľčany a 4 km od obce Prašice. Priaznivé klimatické podmienky pohoria Považského Inovca a samotná vodná nádrž v brezovo – borovicovom háji robia túto oblasť atraktívnou v rámci letných dovoleniek pri vode, s bohatou ponukou turistiky a cykloturistiky po vyznačených trasách, zberu húb, rybolovu, vodných športov a letnej zábavy s bohatým športovým a kultúrnym vyžitím. Už niekoľko rokov sa teší veľkej obľube najmä mladých ľudí letný hudobný festival Orange JOJ Music Summer Duchonka, ktorý sa tento rok uskutoční 5. - 6. augusta. Samozrejme, program na Duchonke, nie je len o festivaly. Počas celého leta je pre Vás pripravený bohatý program v podobe súťaží, kolotočov, koncertov a diskoték. V lokalite Duchonka je postavených 420 súkromných a 26 podnikových chát s dostatočnou ubytovacou kapacitou. O niečo dobrodružnejšou variantou ubytovania je prenajať si miesto v tunajšom Autokempingu. Medzi kultúrne pamiatky na Duchonke patrí Lovecký kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1930 – 1931 Dr. Štefan Haupt von Buchenrode pre svoju dcéru Hedalise, manželku majiteľa tovarníckeho panstva, baróna Augusta Haupt – Stummera. V súčasnosti spadá pod Ministerstvo vnútra SR a funguje ako Európsky inštitút, ktorý poskytuje návštevníkom ubytovanie s možnosťou stravovania. Na rázcestí pri vstupe do ATC stojí pomník padlým v SNP a v druhej svetovej vojne. V okolí Duchonky a v prekrásnej prírode pohoria Považský Inovec, v časti nad priehradou, je chránená prírodná rezervácia Čepušky.
Vodná nádrž Duchonka |
Lovecký kaštieľ |
Lesnícky náučný chodník. Takmer šesť kilometrov dlhý náučný chodník otvorili Lesy SR OZ Prievidza v pohorí Považského Inovca v roku 2008. Vedie z osady Duchonka v okrese Topoľčany do osady Kulháň, miestnej časti Zlatník v okrese Bánovce nad Bebravou.
Na trase je umiestnených 22 zastrešených panelov, na ktorých sú informácie o lesníckej činnosti, funkciách lesa, jeho význame, zásadách správania sa v lese i o nebezpečenstvách, ktoré ľuďom v lese hrozia. Nechýba predstavenie bohatej fauny a flóry, arborétum drevín na začiatku chodníka a cestou si návštevníci môžu pozrieť aj 14 označených, už odrastených jednotlivých druhov stromov, vrátane cca.600 rokov starých dubov v lokalite Kulháň. Chodník prechádza popri dvoch prírodných rezerváciách Čepúšky a Kulháň. Zaujímavá zastávka je v časti, kde sa nachádzajú stovky kolónií lesných mravcov a ďalšia pri malej obore pre diviačiu zver. Jeden z najzaujímavejších panelov nám približuje aj históriu Kulháňa. Osada vznikla niekedy v stredoveku, ale ešte pred rokom 0 sa tu ťažilo zlato, neskôr pálilo drevené uhlie. Začiatkom minulého storočia v blízkosti postavili skláreň a aj lesnú železničku. Po nej dopravovali nielen drevo, ale aj ľadové kryhy z dvoch tamojších rybníkov. Časť náučného chodníka vedie práve po násype bývalej železničky. Najlepšie je absolvovať trasu chodníka od osady Duchonka, kde sa chodník začína, ale je to možné aj z opačnej strany, z Kulháňa.
Lesná cesta z Duchonky na Kulháň |
Prírodná rezervácia Kulháň |
Rozhľadňa na Panskej Javorine sa nachádza v nadmorskej výške 942,6 m.n.m. Drevená trojposchodová vyhliadková veža je vysoká 16 metrov, z vyhliadkovej plošiny je krásny výhľad na okolité hrebene Považského Inovca, na Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce a Nitru. Tento vrch leží približne 7 km severne od obce Podhradie a je významnou križovatkou turistických ciest. Na vrchol vedie niekoľko výstupových trás. Najkratšou je turistická cesta z osady Kulháň, ktorá trvá necelé 3 hodiny. Ďalšie trasy vedú z Duchonky, po hlavnom hrebeni od Bezovca alebo z najvyššieho vrcholu Inovec. To, ako táto rozhľadňa vznikla, môžete vidieť tu - http://www.prasice.sk/index.php/rozhladna-panska-javorina
Rozhľadňa na Panskej Javorine
Topoľčiansky hrad. Zrúcanina tohto hradu sa nachádza približne 16 km od okresného mesta Topoľčany na úpätí Považského Inovca, v obci Podhradie. Vypína sa na mohutnom dolomitovom brale priamo na obcou. Z hradu, najmä z jeho hranolovej veže, sú krásne výhľady do všetkých strán. Od roku 2009 prebieha na Topoľčianskom hrade komplexná obnova a revitalizácia hradného jadra. V súčasnosti (od 4. júna 2011) je hrad čiastočne sprístupnený verejnosti už aj počas víkendov. Príjemne Vás prekvapí vybudovaný amfiteáter s lavičkami a pódiom, čo môžeme považovať za predzvesť budúcich kultúrnych podujatí. Tiež sa plánuje vybudovanie múzea, v ktorom by boli vystavené nájdené artefakty. Množstvo zaujímavých informácií a súčasných fotografií už po rekonštrukcií nájdete na stránke www.topolcianskyhrad.sk.
Topoľčiansky hrad
Hrad Tematín bol vybudovaný v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží 4 km západne od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou. Hrad Tematín s nadmorskou výškou 600 metrov nepatrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska, ale je výraznou dominantou Stredného Považia. Patrí do katastra obce Lúka.
Hrad Tematín
Hrad Uhrovec.
Zrúcaniny tohto hradu sa vypínajú vo výške 591 metrov nad morom, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov (časť Strážovských vrchov), neďaleko obce Uhrovské Podhradie. Ťažšie dostupný terén (cca. hodinové strmé stúpanie) sa oplatí vydržať. Už prvý pohľad na ostro lomené múry vyčnievajúce znenazdajky z lesa stojí za to. Hrad je otvorený počas víkendov od jari až do októbra. V letných mesiacoch s výnimkou nepriaznivého počasia takmer každý deň. Pre istotu odporúčam kontaktovať p. Horanského na č.t.0905519579 alebo p. Pavlisa č.t.0907786173
Uhrovský hrad
Obec Uhrovec. V tejto obci môžete nájsť národnú kultúrnu pamiatku - rodný dom Ľudovíta Štúra, ktorý sa stal o 106 rokov neskôr aj rodným domom Alexandra Dubčeka. Expozícia zachytáva životné osudy, dielo a odkaz Ľ. Štúra, mysliteľa a politika, spoluzakladateľa spisovnej slovenčiny a časť expozície je venovaná aj životu a dielu významného európskeho politika - A. Dubčeka. Počas letnej sezóny môžete tento vidiecky domček navštíviť každý deň od utorka do soboty od 8.00 do 16.30. Navštíviť sa oplatí aj tunajšie múzeum, ktoré najmä mladej generácii približuje každodenný život obyvateľstva, prácu, zvyky, oblečenie našich predkov a významné osobnosti, ktoré sa v Uhrovci narodili alebo tu pôsobili. Predstavuje aj niekdajšie fabriky, ich výrobky a ekonomický a hospodársky potenciál obce od minulosti až po súčasnosť. Okrem vystavených predmetov sa návštevníci môžu oboznámiť aj s históriou obce a bohatou fotografickou dokumentáciou dobových fotografií, ktoré autenticky zobrazujú ťažký život robotníkov a ľudu Uhrovskej doliny a na druhej strane Zayovské panstvo.
Rodný dom Ľudovíta Štúra a zároveň aj Alexandra Dubčeka
Jankov vŕšok sa nachádza na juhozápadnom cípe Strážskeho pohoria v nadmorskej výške 533 m – v blízkosti obce Uhrovec. Počas bojov Slovenského národného povstania sa práve na tomto mieste písala história protifašistického odboja tohto regiónu. Na počesť padlých partizánov a vojakov je na Jankovom Vŕšku postavená mohyla a nachádzajú sa tu pôvodné partizánske bunkre, v ktorých je vystavená expozícia zbraní a dochovaných predmetov po hrdinoch z partizánskej brigády Jána Žižku, ktorá v týchto miestach počas povstania operovala. Súčasnou atrakciou je Adrenalin park, ktorý ponúka detské tábory, military camp pre dospelých, jazdu na obrnenom transportéry, teambuilding, streľbu (airsoft, lukostreľba) a možnosť zahrať si painball.
Mohyla na Jankovom vŕšku |
Partizánske bunkre |
Obec Malé Bielice. V tejto okrajovej časti mesta Partizánske sa nachádzajú termálne kúpele, ktoré vyrástli priamo v miestach, kde prirodzene vyviera teplá minerálna voda bez farby a zápachu, dosahujúca teplotu až 43 stupňov Celzia. Kúpeľno-relaxačným komplexom vedie promenáda príjemným parkom. Súčasťou kúpeľného areálu je i reštaurácia s terasou. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.travelkupele.sk. V obci sa nachádza aj hvezdáreň a letisko, kde si môžete vyskúšať zoskok padákom alebo vzlietnuť do oblakov.
Termálne kúpele |
Letisko |
Hvezdáreň v Malých Bieliciach
Tribečské múzeum v Topoľčanoch patrí do kategórie regionálnych múzeí. Ponúka stálu expozíciu Príroda stredného Ponitria, v rámci ktorej nielen uvidíte, ale sa aj veľa naučíte. Jej najvzácnejším unikátom je čeľusť mastodonta so zachovanými klami. Deti poteší aj 140 druhov vystavených živočíchov, od veľkých šeliem ako sú medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid, cez skupinu ohrozených dravých vtákov a sov, až po najpočetnejšie zastúpenú skupinu spevavcov. Od 7. júna do 8. septembra 2011 je otvorená aj výstava s názvom Spomienky na Zambiu. Ak už navštívite mesto Topoľčany, určite si nenechajte ujsť príležitosť, odfotografovať sa so symbolom Topoľčian - žochárom. Dvesto kilogramov ťažký Žochár, odliaty do bronzu, je dielom akademického sochára Mariána Žilíka z Nitry. Prezývku Žochári dostali Topoľčanci v 19. storočí. Volali tak sezónnych robotníkov, ktorý v období žatvy nosili v žochoch do sýpok sladovnícky jačmeň.
Vystavené živočíchy v Tribečskom múzeu |
Žochár z Topoľčian |
Hradisko Valy na Bojnej. Nové archeologické nálezy na stredovekom hradisku pravdepodobne zmenia učebnice dejepisu, pretože posúvajú christianizačný proces na našom území do raňajšieho obdobia a objasňujú i našu štátnosť. V horách Považského Inovca je hradisko pod vrchom Holý kameň predmetom systematického archeologického výskumu, ktorý je výnimočný aj z hľadiska strednej Európy. Našiel sa tu najstarší zvon na našom území, ktorý má 1200 rokov a patrí k 5 svetovým unikátom. Dokladá prítomnosť kresťanskej misie zo severotalianskej Aquilei ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Ďalším exkluzívnym nálezom sú pozlátené plakety z prenosného oltára s najstarším použitým písmom u stredoeurópskych Slovanov. Zvon, plakety a mnohé ďalšie zaujímavosti si môžete prezrieť v stálej expozícií priamo v kultúrnom dome obce Bojná.
Najstarší nájdený zvon na Slovensku a jeden z troch najstarších v Európe
Rozhľadňa na Marháte. Turistická rozhľadňa na 758 m n.m. vysokom vrchu Marhát v pohorí Považský Inovec bola vybudovaná v roku 2008. Rozhľadňa je vysoká 17 m a ponúka ďaleký rozhľad zasahujúci tri samosprávne kraje - Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. Je prístupná z viacerých strán, od obce Hubina (Piešťany, Moravany), Bojná, Vozokany, Lipovník, Nitrianska Blatnica, čo tvorí náučný chodník, riadne značený. Výstup na Marhát je jednou z troch stanovíšť Stojslavovho náučného chodníka, ktorý začína v Nitrianskej Blatnici. Ďalšími zastávkami je Rotunda sv. Juraja, kde sa už od roku 1530 schádzajú tisíce pútnikov vždy po sviatku sv. Juraja /24.apríla/ a samotná obec Nitrianska Blatnica. Viac o Rotunde sv. Juraja nájdete tu - http://www.rotundajurko.sk/uvod/
Rozhľadňa na Marháte |
Rotunda sv. Juraja |
Jaskyňa Čertova pec sa nachádza na úpätí vrchu Nad Lipovcom, asi 8 kilometrov od Piešťan pri ceste do Topoľčian v nadmorskej výške 253 metrov. Jaskynné sídlisko mousterienskej kultúry je zo staršej doby kamennej. Osídlená bola človekom neandertálskeho typu. Je to najstaršie známe jaskynné osídlenie u nás. Dostanete sa k nej asi za 3 min. po vyznačenom chodníku od rovnomenného motorestu pri ceste medzi Piešťanmi a Radošinou.
Jaskyňa Čertova pec
Pivnica Radošina. Ak Vás láka dozvedieť sa niečo viac o výrobe a degustácii vína, táto vínna pivnica je to pravé miesto. Tu môžete bližšie spoznať prácu vo vinici, vidieť historické pivnice, v ktorých už takmer 500 rokov dozrievajú biele aj červené vína. Tiež
máte možnosť objednať si riadenú degustáciu s odborným výkladom, ktorá vie byť spojená s občerstvením podľa Vašich predstáv. Degustácia prebieha v historickom vínnom dome, ktorý sa nachádza priamo pod vinohradom.
Radošinské vinice
Jazda na koni. Zajazdiť si môžete buď v malom rodinnom podniku vo Veľkých Bedzanoch alebo vo veľkom štýle vo Vítkovských stajniach. V oboch prípadoch je potrebné dohodnúť si termín jazdy. Viac informácii nájdete na: http://www.westernklub.sk/ a http://www.vitkovce.sk/.
Cyklotrasy.
*Z Topoľčian do Považského Inovca*
Červená CTT vedie naprieč mikroregiónom SOTDUM a predstavuje najkratšiu spojnicu mesta Topoľčany s Podhradím. Trasa začína v areáli mestského parku (175 m n. m.) pri topoľčianskom zimnom štadióne a pokračuje vedľa potoka Chocina do Tovarník (park pri kaštieli) a ďalej obecnými komunikáciami Jacoviec. Od Jacoviec vedie súbežne s modrou CTT po št. ceste III. triedy k rázcestiu Trojička smerom do Velušoviec a Závady. V Závade sa stretáva s modrou CTT a súbežne pokračujú až po rázcestie na Brodoch, kde odbočuje vľavo a stúpaním pokračuje do obce Podhradie. V obci trasa odbočuje k zrúcanine Topoľčianskeho hradu, odkiaľ pokračuje do horského sedla Prieseky (548 m n.m.), kde sa stretá so zelenou CTT. Celková dĺžka trasy je 19,5 km s prevýšením 373 m. Na úseku rázcestie Brody – Podhradie je max. stúpanie 11%.
*Z Duchonky do Záhrad*
Zelená CTT je najnáročnejšia, ale najkrajšia. Smeruje výhradne horským kopcovitým lesným terénom so začiatkom v kopaniciach Záhrady, smerom k samote Zľavy, ďalej pod Mačaciu skalu (v kat. území obce Tesáre), stúpaním do sedla Holé brehy (500m n.m.) a klesaním k rázcestiu pri hájovni ,,Janiš“ s prameňom potoka Bojnianka (392 m n.m.). Trasa opäť stúpa do sedla Prieseky (548 m n. m.) za chatami pri Podhradí. Tu sa stretá s červenou CTT a výrazným klesaním pokračuje popri jarku Krivač do Železníc. Dolinou potoka Železnica smeruje k rekreačnému stredisku na Duchonke, kde končí pri pomníku. Celková dĺžka trasy je 16 km s prevýšením takmer 300 m a max. stúpaním 14% na úseku Zľavy – sedlo Holé brehy.
* Z Jacoviec okolo 3 vodných nádrží*
Modrá CTT je okruh spájajúci tri vodné nádrže v mikroregióne, a to v Tesároch, na Duchonke a v Nemečkách. CTT začína v Jacovciach pri areáli PD a pokračuje do obce Tesáre, kde odbočuje vpravo k priehrade a lesnou cestou ďalej k detskému táboru v osade Nové Mlyny smerom do osady Záhrady. V Záhradách odbočuje vpravo, vedie obcou Závada k rázcestiu na Brodoch. Tam odbočuje vpravo, smerom na Duchonku k rekreačnému stredisku, kde sa stretáva so zelenou CTT a ďalej pokračuje asfaltovou lesnou cestou k Lesnej správe Kulháň ( v kat. území obce Zlatníky). Tu sa točí k vodnej nádrži v Nemečkách a cez Prašice, Tvrdomestice a rázcestie Trojička späť k miestu svojho začiatku do Jacoviec. Celková dĺžka okruhu je 35 km s prevýšením 105 m max. stúpaním 9%.
*Z Topoľčian na Duchonku I. a II.*
*Okolo Topoľčian*
*Z Topoľčian na Inovec*
*Z Topoľčian na Topoľčiansky hrad*
*Z Topoľčian na Jankov vŕšok*
*Z Bánoviec do Zlatníkov*
*Z Bánoviec k Topoľčanom*
*Z Bánoviec na Duchonku*
Ďalšie možnosti "cyklovýletov" nájdete na http://www.vitajtecyklisti.sk/cyklotrasy-a-cyklotury-na-slovensku/ponitrie.html.
Beckov. Obec Beckov je malou obcou, ležiacou v úrodných nivách Považského podolia, ktoré do horských masívov Západných Karpát vyryla rieka Váh. Hoci v súčasnosti obec nedosahuje ani 1500 obyvateľov, v histórii dejín tento popredný sídelný celok Považia od nepamäti zohrával dôležitú úlohu. Už za čias Veľkej Moravy tu uprostred sídlisk stála pevnosť a začiatkom 13. storočia hrad s podhradím a kostolom. Dôležitú úlohu pri osídľovaní hralo povodie Váhu, stará diaľková cesta, brod pod vyčnievajúcim bralom, rozsiahle pastviny a les. Hlavnou dominantou je národná kultúrna pamiatka - hrad Beckov, ktorý stojí na strmom, 70 metrov vysokom vápencovom brale. Jeho históriu dokumentuje aj Beckovské múzeum v kúrii Ambrovec. Nájdete tu ešte ďalšie historické budovy, ako napríklad župný dom, kúriu Dubnických, rodný dom Dionýza Štúra a J. M. Hurbana. Využiť môžete aj náučné chodníky, a to NCH Beckov a okolie (I) Beckovské hradné bralo, NCH Beckov a okolie (II) Sychrov, NCH Beckov a okolie (III) Beckovské Skalice a Včelársky NCH J. M. Hurbana.
Hrad Beckov |
Interiér kúrie Ambrovec |
Bojnice. Dominantou tohto mestečka je romantický zámok s arkiermi, balkónmi, špicatými vežami a zubatým cimburím, ktorý si deti pamätajú z rozprávky Fantaghiro, ale aj Šialene smutná princezná. Na Slovensku patrí medzi najnavštevovanejšie. Možno aj preto, že v tesnej blízkosti leží najstaršia slovenská zoologická záhrada a termálne kúpalisko. V letných mesiacoch môžete navštíviť múzeum praveku v Prepoštskej jaskyni a vystúpenia sokoliarov. Každoročne sa počas dvoch predĺžených víkendov na prelome apríla a mája odohráva na Bojnickom zámku medzinárodný festival duchov a strašidiel, rozprávkový festival ( druhá polovica júna) alebo Rytierske dni (koncom septembra).
Bojnický zámok |
Termálne kúpalisko Čajka |
Zoologická záhrada Bojnice
Trenčín sa preslávil najmä ako rezidencia "pána Váhu a Tatier", Matúša Čáka Trenčianskeho. Nad mestom sa vypína hrad, ktorý bol postavený v 11.storočí na mieste veľkomoravského hradiska. Pred tým, než sa vypravíte na Trenčiansky hrad, navštívte hotel Tatra. Je to jediné miesto, odkiaľ si môžete pozrieť preslávený rímsky nápis na hradnej skale. Na hrad Vás privedú "farské" drevené schody. V podhradí nájdete aj Katov dom, kde je v súčasnosti zriadené múzeum. Pozor! Vraj tu straší. Vo vonkajších priestoroch hradu nájdete Studňu lásky, ktorú kopal Omar, aby vyslobodil svoju milú Fatimu zo zajatia. Oplatí sa navštíviť aj Matúšovu vežu, odkiaľ sa Vám naskytnú nezabudnuteľné výhľady. Tiež nezabudnite navštíviť Mestskú vežu s jej smutne bijúcimi hodinami a vodníka na Mierovom námestí. Z podujatí nemožno vynechať Folklórne slávnosti, Trenčianske historické slávnosti, ktoré sa tohto roku uskutočnia 25. - 29. júla a Trenčianske hradné slávnosti (30. a 31. júl 2011).
Trenčiansky hrad |
Vodník Valentín |
Nitra je jedným z najstarších faktických miest na Slovensku, prvé potvrdené historické zmienky sa datujú na začiatok 9. storočia. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad. Skladá sa zo štyroch samostatných častí - z katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a dobre zachovaného vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Obľúbenou zastávkou je Kluchov palác, a to kvôli monumentálnej soche Atlanta, ľudovo zvaného Corgoň. Vraví sa, že pošúchanie pravého palca na nohe Vám prinesie šťastie. Vo veľkom seminári sa nachádza diecézna knižnica, ktorej knižničný fond predstavuje najvyššie hodnoty v kategórii knižníc na Slovensku. Námestie zdobí Mariánsky stĺp, ktorý dal postaviť biskup Esterházi na pamiatku veľkých morových epidémii. Okrem týchto, už spomenutých tu nájdete ešte množstvo kostolov a palácov. Tiež môžete navštíviť niektoré z nitrianskych múzeí a galérii ako napr. Ponitrianske múzeum, Mestské múzeum historických vozidiel, Slovenské poľnohospodárske múzeum (skanzen), ART - galériu alebo Nitriansku galériu. Zaujímavým je aj nočný výlet na kalváriu, alebo prechádzky po pešej zóne, na konci ktorej sa nachádza Divadlo Andreja Bagara. V blízkych uličkách nájdete napríklad očarujúcu Čajovňu dobrých ľudí, ktorá je oázou pokoja v rušnom meste a hneď oproti stojí majestátna židovská synagóga. Ak ste turistickí nadšenci, vyskúšajte výlet na Zobor, je odtiaľ nádherný výhľad na mesto Nitra.
Pohľad na Nitriansky hrad z námestia |
Katedrála sv. Emeráma na Nitrianskom hrade |
Nitriansky Corgoň |
Divadlo Andreja Bagara v Nitre |